Mezinárodní asociace dodavatelůtelekomunikační technologie IABM ocenila unikátní projektsolárně-bateriového systému, který napájí rozhlasovou anténu vAustrálii. Systém dodala společnost Photon Energy (PEN), samotnýprojekt je „dítětem“ českého inženýra Zbyňka Valy. Malá solárníelektrárna kombinovaná s bateriovou zálohou je důkazem toho, žeobnovitelné zdroje mohou být spolehlivou alternativou pro 24 hodindenně, 365 dní v roce.
Systém zásobuje anténu, která vysílározhlas pro 50.000 zákazníků v okruhu 500 kilometrů. Photon Energytento unikátní systém instalovala v roce 2014 pro mezinárodnítelekomunikační společnost BAI, která provozuje telekomunikačníinfrastrukturu v několika zemích. BAI chce dlouhodobě snížit svojienergetickou závislost a náklady, a kromě toho také zlepšit svouuhlíkovou stopu. Podle IABM projekt potvrzuje, že obnovitelnáenergie je dnes spolehlivým zdrojem nejen pro domácnosti, ale i pronáročné zákazníky.
Systém malé solární elektrárny s výkonem 39kWp a bateriovou zálohou 215 kWh napájí rozhlasový vysílač ve městěMuswellbrook, asi tři hodiny cesty vzdáleného od Sydney. Projektnavrhl Zbyněk Vala, který od roku 2012 pro Photon Energy navrhuje astaví solární elektrárny v Austrálii.
„Systém je naprosto odlišný od všechsolárních elektráren v České republice,“ vysvětluje Vala.„Tím, že systém neexportuje proud do sítě, bylo například nutnéinstalovat panely ve vyšším úhlu než obvykle, abychommaximalizovali výrobu proudu v zimě,“ doplňuje.
Telekomunikační společnost BAI vlastní aprovozuje v Austrálii infrastrukturu pro telekomunikační a mediálnísítě, tedy například rozhlasové a televizní vysílače. Vzhledem ktomu, že se vysílač v Muswellbrooku o výkonu 5 kW a dosahu 500kilometrů používá nejen pro vysílání rádia, ale i pro nouzovéinformace v případě přírodních katastrof (jako jsou v Austráliiběžné požáry), bylo nezbytné, aby vysílač byl provozuschopný 24hodin denně, 365 dnů v roce. Pro dodavatele elektrárny to tedyznamenalo, že systém musí garantovat dodávku elektřiny nonstop.
Po dvou letech provozu systém dosáhlvýborných výsledků za všech okolností, jak při teplotách 40 stupňůCelsia, tak kolem bodu mrazu. „Systém byl navržen jako hybridní a vpůvodním plánu bylo, že solární elektrárna dodá skoro 93 procentpožadované energie, přičemž zbytek se nabere ze záložních zdrojů,“vysvětluje Zbyněk Vala. Celkem BAI ušetří ročně 38 MWhelektřiny.
Jan Krčmář
Tiskovýmluvčí Photon Energy N.V.
T +420 773 032 182
E jan.krcmar@photonenergy.com
Stáhnout tiskovou zprávu (pdf).