Photon Energy Operations, divize mezinárodní skupiny s českýmikořeny Photon Energy, převzala do správy pět elektráren investoraWIS Energo Služby s.r.o v České republice o celkovém výkonu 13,5MWp. Své portfolio tím rozšířila na cca. 70 MWp v šesti zemích.Kromě toho dodává servisní služby – především údržbu centrálníchstřídačů pro velké solární parky – pro dalších cca. 60 MWp po celéEvropě.
Solární boom v České republice byl charakteristický rychlouvýstavbou elektráren často prováděnou firmami s nedostatečnýmizkušenostmi. Dnes se solární byznys z velké částikoncentroval na provoz a údržbu elektráren, i na optimalizacitechnického stavu a výroby. „Poté, co byly u nás, ale i v dalšíchzemích EU zavedeny retroaktivní kroky proti solárním investorům, ječím dál tím důležitější, aby elektrárny vyráběly na maximum,“vysvětluje generální ředitel Photon Energy Georg Hotar. „VČeské republice je řada elektráren, která pracuje hluboko pod svýmpotenciálem, což potvrzují desítky auditů technického stavu, kterékaždý rok provádíme,“ dodává Hotar.
Základem úspěšného provozu solární elektrárny je podle ředitelePhoton Energy Operations pro Českou republiku Miroslava Caldykombinace efektivního monitoringu a preventivní údržby. „Dobrýmonitoring pomáhá předvídat chyby a tím minimalizovat výpadkyelektráren a související náklady, zatímco preventivní údržba můžepředejít poruchám a prodloužit životnost“.
Kvalitní údržba nemá v České republice zrovna podporu.Znesnadňují ji legislativní nedostatky i restrikce ze stranyEnergetického regulačního úřadu v oblasti výměny vadných panelů. „Vextrémním případě majitel elektráren, který chce vyměnit rozbitýpanel na elektrárně, dnes riskuje i ztrátu licence a podpory,“ říkáCalda.
Avšak právě údržba je podle Caldy obzvlášť důležitá vzhledem kfinancování elektrárny. Pokud jsou klíčové komponenty, jakonapříklad střídače, dobře udržovány, dosahují životnosti dalece nadrámec 10 let garantovaných výrobcem. Uvědomují si to i banky akvalitní údržbu zohledňují zpravidla snížením rezervního fondu.