Photon Energy má tu čest podílet se na výzkumném projektu České zemědělské univerzity zaměřeném na podporu biodiverzity v solárních parcích umístěných ve volné krajině. Tento projekt zkoumá, jak mohou solární parky přispět k ochraně přírody vytvořením podmínek pro podporu druhové rozmanitosti.
Více informací o projektu naleznete zde.
Během jara a léta 2024 prováděl výzkumný tým univerzity rozsáhlé terénní práce ve vybraných solárních elektrárnách, které vlastní nebo spravuje Photon Energy. Výzkumníci odebrali vzorky rostlin a živočichů, aby posoudili aktuální úroveň biologické rozmanitosti. Provedli také podrobné mapování vegetace v solárních parcích, aby určili oblasti s nejvyšším ekologickým potenciálem.
První výsledky prezentoval univerzitní tým na 53. výroční konferenci Německé ekologické společnosti ve Freisingu. Viz sborník z konference zde.
Na podzim byla v naší fotovoltaické elektrárně v Komořovicích realizována první opatření ke zvýšení biodiverzity.
Bylo vysazeno 40 sazenic 13 různých druhů původních keřů a založena květnatá louka se směsí regionálně původních rostlin.
První kroky k vytvoření udržitelného prostředí zahrnovaly strhávání drnu, jehož materiál byl využit ke stavbě hnízdních stěn pro včely samotářky. V tomto prostoru dále vznikne kamenná zídka, která nabídne vhodné prostředí pro plazy. Výzkumný tým mezitím pokračuje v analýze odebraných vzorků a smýkání vegetace. Do konce zimy budou na lokalitě umístěny hmyzí domky, které dále rozšíří nabídku mikrohabitatů.
Tyto aktivity představují první kroky ve spojení výroby čisté energie s aktivní podporou místní biodiverzity.
Veškeré činnosti probíhají za přísných bezpečnostních opatření, bez narušení provozu elektrárny. Photon Energy umožnila přístup na elektrárny, koordinovala logistiku pro výzkumný tým a aktivně se podílela na výsadbě keřů a další vegetace.
Jak bude projekt pokračovat, budeme sdílet další poznatky. Sledujte nás.
Projekt je podporován Technologickou agenturou ČR v rámci programu EU Prostředí pro život.